Полуничне варення
Класичне співвідношення ягід і цукру для приготування будь-якого варення становить 1:1. Тобто на один кілограм фруктів чи ягід треба додати один кілограм цукру. Але на мій погляд, це хибна ідея, тому що фрукти та ягоди мають різні ступені солодкості і тому кількість цукру треба додавати, враховуючи цей аспект.
Для свого полуничного варення я беру приблизно 700 грам цукру на кілограм.
На самому початку приготування треба визначитися, якими ви хочете бачите свої полуниці — у вигляді рідкого, наче компот, варення або з приємною гущини сиропом, або взагалі у вигляді джему чи це взагалі буде ароматне ягідне желе.
Самий швидкий спосіб приготування варення з полуниці — це засипати ягоди цукром, почекати, поки вони дадуть сік, закип’ятити, проварити п’ять хвилин на невеликому вогні, розлити у стерилізовані баночки і закрити стерилізованими ж кришками.
Все, полуничне варення готове.
Саме так я раніше робила, але минулого року вирішила зробити джем: засипала цукром полуницю, дочекалася, поки вона випустить сік, закип’ятила, збила блендером і стала чаклувати — в одну частину додала лимон, в іншу разом із лимоном відправився базилік і в усі ці варіанти я наполегливо додавала згущувач (скільки його класти, написано на кожній упаковці, бо якщо це буде желатин, пектин чи агар-агар, то і, відповідно, буде різна кількість).
До речі, для джему пропорції ягоди/цукор не змінюються. З желе так само. Але щоб його приготувати, потрібно збиту блендером масу пропустити через сито.
Зимою відкрила і… чесно кажучи, мені не дуже сподобалося, бо ніц не було схоже на те, до чого я звикла з дитинства.
Але так само з дитинства мене бентежило те, що полуничне варення скидається на компот.
Виявляється цьому можна зарадити, якщо трохи змінити алгоритм приготування.
Отже, починається все за класикою — видалите в полуниці хвостики, засипте цукром, дочекайтеся появи соку і проваріть усе 3-5 хвилин.
Після того обережно витягніть шумівкою усі ягоди і відкладіть їх на деякий час (коли вистигнуть, відправте в холодильник).
Тепер усю увагу зосередьте на сиропі. Його потрібно варити далі, щоб у підсумку він уварився і перестав хлюпати.
Тому увімкніть повільний вогонь, доведіть сироп до кипіння і варить десь 20 хвилин, знімаючи пінку і слідкуючи за тим, щоб усе кипіло повільно. Це дуже важливо, бо бурно киплячий сироп ризикує дуже швидко переваритися, стати неприємно темним і відгонити перепаленим цукром.
Після цього сироп має постояти у спокої як мінімум 12 годин, а краще добу, а потім знову беріться його варити. На цей раз кип’ятіть його приблизно з десять хвилин и знову відставте на пів дня, не менше.
І коли ви будете вважати, що ви тільки й робите, що варите варення, настав час додати ягоди, які мирно чекали свого часу в холодильнику.
З’єднайте їх з сиропом, доведіть до кипіння, проварить 5 хвилин — і закривайте. Варення з густим ароматним сиропом готово!
P.S. З власного досвіду можу сказати, що коли мої 4,5 літри сиропу зменшилися приблизно на 300-400 мілілітрів, я на цьому зупинилася, побоюючись його переварити.
Рецепт полуничного варення
Інгредієнти
На 1 кг. полуниці — 700-800 гр. цукру
Приготування
- Почистить полуницю від хвостиків, складіть у каструлю.
- Засипте цукром.
- Проваріть 3-5 хвилин.
- Витягніть ягоди, покладіть у холодильник.
- Варіть сироп 20 хвилин на повільному вогні.
- Відставте на 12 годин.
- Знову проваріть ще 10 хвилин і знову відставте на 12 годин.
- Додайте ягоди.
- Кип’ятіть усе 5 хвилин на повільному вогні.
- Розлийте у стерилізовані баночки і закрийте стерилізованими кришками.
- Можна додати ваніль, корицю, базилік, лимон, м’яту — це кардинально змінить аромат варення.
- Будь-яке варення слід варити на повільному вогні.