Калита
Калита — це насамперед свято. У найбільш темну пору року, коли сонця так мало і виглядає воно з-за хмар так нечасто, наші предки боялися, що воно більше не повернеться і задобрювали світило, як могли. Щоби на наступний рік воно знову осявало землю і давало щедрий врожай.
І вони придумали робити маленьке сонечко, щоби було в кожного… Так і вийшла калита.
Потім прийшли християни, принесли свої свята, вплели їх у канву язичництва, поступово витісняючи. Але зовсім прибрати звичаї та традиції не змогли.
Тому на Андрія, день пам’яті мученицької смерті одного із дванадцяти апостолів Христових, із давніх часів молодь збиралася на вечорниці і грала в калиту.
Дівчата випікали великого круглого коржа з діркою посередині, на якому витискали нехитрий орнамент, і підвішували його до сволока. Сторожив калиту так званий “Пан Калитинський”, тримаючи в руці квача, обмащеного в сажі. Інший учасник гри, осідлавши коцюбу (“Пан Коцюбинський”), скакав до нього, і між ними відбувався жартівливий діалог. А тоді усі охочі мали відкусити шматочок від коржа без допомоги рук. Кому не вдавалося — отримував по пиці квачом із сажею.
Час іде, але традиції живуть і залишаються з нами, як наш культурний спадок.
Отже, 13 грудня (але як на мене, краще б 30 листопада) треба пекти калиту.
30 листопада — це за новим стилем, але хто я така, щоб протистояти невігластву стародавніх церковників, яке занапастило пів світу.
Рецепт, звичайно, осучаснений, бо якщо намагатися зробити автентичну калиту (що майже неможливо), вийде жорсткий «кермяк», як казала колись моя бабуся. Бо у древні часи люди вдовольнялися дуже малим.
Тому, нумо робити калиту! Сучасну та смачну!
Рецепт Калити
20
хвилин30
хвилинЩО ПОТРІБНО:
350 грам борошна
200 гр. молока
50 гр. вершкового масла
3 ст. ложки цукру
1 пакетик ванільного цукру
1/4 чайної ложки солі
1 ст. ложка оцту
3 ст. ложки олії
3-4 ст. ложки волоських горіхів
4 ст. ложки маку
1 чайна ложка соди
3 ст. ложки родзинок
3 ст. ложок волоських горіхів.
- Для прикрашання:
3 ст. ложки маку
4 ст. ложки горіхів
Приготування:
- Візьміть молоко, розігрійте. Вилийте у ємність, де будете місити тісто.
Розчиніть в молоці цукор, мед, ванільний цукор або ванілін, сіль. - Додайте яйце, масло, олію, оцет, родзинки, мак та горіхи. Перемішайте.
- Замісіть липке тісто — до борошна додайте соду, з’єднайте із сумішшю і замісіть тісто. Воно буде липким і приставати до рук, але так має бути. Тому, рукавички вам у поміч.
- Деко застеліть папером для випічки, змажте папір вершковим маслом. Покладіть тісто на деко, надаючи форму кола і зробіть посередині отвір.
- Поставте у духовку і випікайте 25-30 хвилин.
- Ще гарячу калиту намастить медом та прикрасьте горіхами та маком.
- Коли калита вистигне, вдіньте у отвір червону стрічечку!
- Сода та оцет додаються окремо — спочатку влийте оцет у молочну суміш, а тоді вже разом з борошном, додайте соду. Таким чином вона буде «гаситится» поступово.
Вітаю Вас з Калитою!